byby
plpl
26 październik/кастрычнік 2020
25 AB-BA Orkiestra
25 AB-BA ORKIESTRA powstała w związku z jubileuszem 25-lecia Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza. Super grupa składa się z 25 dzieci uczących się języka białoruskiego w Białymstoku i instrumentalistów z Gródka i Michałowa pod kierunkiem Pawła Oziabły. ORKIESTRA pracuje pod kierownictwem artystycznym legendy białoruskiego rocka – Lavona Volskiego. Pomysłodawcą projektu jest Jerzy Osiennik - współorganizator wielu edycji Festiwalu, autor projektów graficznych, wokalista R.F. Braha i 0-85. Opiekunką grupy dziecięcej jest Alina Wawrzeniuk, nauczycielka w SP nr 4 w Białymstoku, współtwórczyni Festiwalu i współorganizatorka pierwszych jego edycji. Koordynatorem projektu jest Barbara Piekarska, współtwórczyni Festiwalu, współorganizatorka pierwszych jego edycji.
25 AB-BA ORKIESTRA wykonuje piosenki – przeboje zespołów, które zdobyły na Basowiszczu największą popularność: Mroja, Bonda, R.F. Braha, Kardon, N.R.M, Krama, ZET, Liapis Trubietskoy i Pomiodor/OFF . Razem z 25 AB-BA ORKIESTRĄ wystąpią liderzy tych grup: Lavon Volski, Ihar Varaszkievicz, Alaksandr Pamidoraǔ, Jerzy Osiennik i Krzysztof Sieśkiewicz.

Koncerty 25 AB-BA Orkiestry:
19.07.2014   Boryk k. Gródka Festiwal Basowiszcza
29.08.2014  Plac przed BOK, ul. Legionowa 5 Białystok  Festiwal Wschód Kultury/ Inny Wymiar

Finansowanie:

MAiC, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Prezydent Miasta Bialegostoku - koncert w ramach Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar

Partnerzy:
Bialostocki Ośrodek Kultury
Białoruskie Zrzeszenie Studentów
Fundacja Villa Sokrates
Białoruskie Radio Racja
Opera i Filharmonia Podlaska
Gminny Ośrodek Kultury w Gródku

Festiwal Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza od 25 lat jest jedną z większych imprez plenerowych na Podlasiu. Organizowany przez Białoruskie Zrzeszenie Studentów (od 2 lat we współpracy z Fundacją Villa Sokrates) od początku jest miejscem, gdzie poprzez muzykę prezentowano idee wolności i demokracji. Stał się kultowym festiwalem dla wielu młodych Białorusinów i Polaków.