byby
plpl
26 październik/кастрычнік 2020
Kroniki Podlaskie
Pomysł „Kronik Podlaskich” narodził się w 2008 r. Postanowiliśmy zebrać wspomnienia naszych rodzin, podlaskich Białorusinów. Od stycznia 2009 r. wyjeżdżaliśmy do gościnnych Teremisek, gdzie pracowaliśmy nad projektem, oglądaliśmy zdjęcia i filmy, uczyliśmy się pieśni.
Historie rodzinne, opowieści naszych babć, dziadków, rodziców, świadków wydarzeń, które odbyły się na naszej ziemi oraz  pieśni posłużyły za kanwę spektyaklu „Oj, dawno, dawno....- Białoruskie historie z Podlasia”. Każdy  z młodych aktorów przedstawia historię swojej rodziny w takim języku, w jakim została opowiedziana. Premiera spektaklu odbyła się 18.12.2010 w Szkole Podstawowej nr 4 w Białymstoku. Od lutego 2011 jeździmy po Białostocczyźnie i dzielimy się naszymi historiami z mieszkańcami naszych wsi, miast  i miasteczek.
Historie ożyły dzięki: Kasi Bielkiewicz (z IV LO w B-stoku), Darii Dożynko, Igorowi Kornilukowi, Oli Mazuruk, Lidce Piekarskiej, Julce i Gabrysiowi Skowrońskim, Julicie Tymoszewicz, Darii Wappa, Ninie Wawrzeniuk (z PG nr 7 w B-stoku) oraz Alinie Wawrzeniuk, nauczycielce języka białoruskiego w SP nr 4 w B-stoku, opiekunce grupy „Kronik Podlaskich”, która jest autorką scenariusza i reżyserem spektaklu.
Dziękujemy „Kronikom sejneńskim” i „Opowieściom Teremiszczańskim” za inspirację i pomoc.
Projekt był realizowany w latach 2009-2014 dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz MEN (w 2011 r.)