byby
plpl
24 październik/кастрычнік 2020
Film dokumentalny "Mówią Białorusini Podlasia"
Film dokumentalny "Mówią Białorusini Podlasia" (link)
Autor: Mikołaj Wawrzeniuk;
Zdjęcia: Roman Wasiluk.
Produkcja: Stowarzyszenie AB-BA/2014
Dofinansowanie: Narodowe Centrum Kultury i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego 
Partner: Białostocki Ośrodek Kultury
Film „Mówią Białorusini Podlasia” jest próbą pokazania różnorodności dialektów, którymi na co dzień posługują się Białorusini zamieszkujący województwo podlaskie. Idea filmu powstała w czasie realizacji projektu historyczno-teatralnego „Kroniki Podlaskie”. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-BA pracowało nad nim od 2009 roku. Efektem tej pracy był spektakl „Oj, dawno, dawno... Białoruskie historie z Podlasia” pokazany ponad 30 razy i książka pod tym samym tytułem.
Punktem wyjścia filmu jest ostatni spektakl „Oj, dawno, dawno…”, który odbył się w Akademii Teatralnej w Białymstoku w marcu 2014 r. W filmie odwiedzamy niektórych bohaterów „Kronik Podlaskich”. Młodzież rozmawia ze swoimi babciami i dziadkami w ich wsiach o życiu, historii, o tym, co dla nich było i jest ważne. Słuchamy tych samych opowieści w dwóch miejscach: na scenie i w naturalnym otoczeniu naszych bohaterów. Będą to opowieści o wojnie, „bieżeństwie”, ale i weselach, wiejskim teatrze, zabawach czy popularnym sposobie dorabiania w latach 70. ubiegłego wieku – handlowych wyjazdach na Węgry.
Premiera filmu odbyła sie 31.08.214 w Galerii Sleńdzińskiech w Białymstoku w ramach Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.